Tipy na výlety

Ať už chcete protáhnout nohy před večeří anebo vyrazit na celodenní výlet, možností je mnoho. Orientační vzdálenosti uvádíme pouze do cíle výletu :-)

Procházky v okolí

Rozhledna Štěpánka -  1 km

Rozhledna je 24 m vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice. Pojmenována je podle arcivévody Štěpána. Stavbu však nedokončil. Práce se na rozhledně zastavily na celých 40 let, kdy o ní pečoval kořenovský horský spolek, který ji od knížete převzal a po čtyřech letech prací ji v roce 1892 otevřel. Štěpánka spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor.

Více zde: https://www.tipnavylety.cz/products/rozhledna-stepanka-korenov/

Muzeum Cimrmanovy doby, rozhledna Maják - 0,7 km

MUZEUM CIMRMANOVY DOBY
První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 v areálu U Čápa. Je v něm umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí, kteří darovali množství autentických památek na pobyt génia na Liptákovsku.

MAJÁK JÁRY CIMRMANA

Podle výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek liptákovským okolím pomýšlel na vztyčení "věže, ne nepodobné té pařížské". Na památku mistrovu neomezenému rozhledu a nehynoucí slávě byl tento Maják vztyčen roku 2013.Více na https://ucapa.eu/cz/akce-a-novinky.html

Tesařovská kaple - 2,4 km

Berlínský specialista na sakrální stavby prof. Otto Bartning vypracoval r. 1908 návrh na kapli, která dnes stojí v Kořenově. Při stavbě bylo využito hrázdění, které nebylo na jižních svazích Jizerských hor tak časté, jako v podhůří Frýdlanta. Kostelík svítí do daleka bílou fasádou a oko láká i harmonickými proporcemi. 

Delší výlety

Tanvaldský Špičák - 8 km

Kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák patří mezi ty nejznámější v Jizerských horách. Už proto, že se nachází na vrcholu známého a oblíbeného lyžařského areálu. Kromě výhledu do širokého okolí čeká návštěvníky také příjemné posezení a občerstvení v restauraci. Celý objekt pochází z roku 1909. 

Osada Jizerka - 13 km

Osada Jizerka je nejvýše položenou obcí v České republice, první zmínky pocházejí z roku 1539. 

V údolí řeky Jizerky se nachází tzv. "rezervace tmy", zřízená pro širokou veřejnost, aby informovala o světelném zněčištění. V Jizerce není ani veřejné osvětlení. Chráněná oblast tmavé oblohy zaujíma 75 čtverečních kilometrů.

O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se dozvíte při návštěvě muzea, které je umístěné ve staré škole.

Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec (1005 metrů).

Lesopark Na Sluneční

Bílá Skála